Zasady wyboru narzędzi do malowania
Efekt jaki osiągniemy podczas malowania jest wypadkową kilku elementów – dobrze przygotowanego podłoża pod malowanie, odpowiednio dobranej farby oraz właściwie dopasowanych narzędzi. Wybór farby powinien być podyktowany nie tylko naszymi upodobaniami, ale przede wszystkim rodzajem podłoża, które będzie malowane oraz charakterem pomieszczenia. Z kolei dobierając narzędzia do malowania warto wiedzieć z jakim podłożem będziemy mieli do czynienia oraz jakie narzędzia są najlepsze do aplikacji farby określonego rodzaju.

Dylematy dotyczące wyboru narzędzi do aplikacji farb może pomóc rozwiać ekspert – najczęściej sprzedawca w sklepie, markecie budowlanym.

Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonany został pędzel lub wałek. Generalnie do farb wodorozcieńczalnych, czyli większości emulsji, wybiera się modele ze sztucznego włosia. Nie mniej istotna jest również jego długość – im włosie jest krótsze, tym gładszą powierzchnię uzyskamy. Natomiast, kiedy zastanawiamy się nad tym czy lepszy będzie wałek, czy też pędzel, pomyślmy o charakterze pracy. Wałek jest idealnym narzędziem do szybkiego pokrywania dużych powierzchni. Pędzle natomiast lepiej wcierają farbę, przez co lepiej też sprawdzają się na nierównych powierzchniach (m.in. sztukateriach), podczas gruntowania, a także np. w miejscach łączenia się ściany i sufitu – wyjaśnia Mariusz Szubert, manager marki Malfarb.


Kiedy wybrać pędzel?

Jeśli decydujemy się na zakup pędzla, to do nakładania emulsji lateksowej lub akrylowej najlepszym wyborem okaże się klasyczny, szeroki pędzel płaski wykonany z nylonu, poliestru lub polipropylenu (zastosowanie pędzla z naturalnego włosia do aplikacji farby wodorozcieńczalnej skutkuje tym, że w trakcie pracy włosie wchłania wodę, a przez to pęcznieje). Zobacz także: narzędzia do prac malarskich.

Ponadto, aby uniknąć powstawania smug, należy sprawdzić czy włosie jest równe – często bowiem zdarza się, że włoski są krótsze nawet o kilka milimetrów. Warto też porównać sprężystość włosia, a także skontrolować jego stan i upewnić się czy włoski nie są luźne i nie wypadają.

Obok pędzla płaskiego dobrze jest również zaopatrzyć się w kilka innych modeli. Np. gdy planujemy gruntować ściany przed malowaniem, nieodzowny okaże się tradycyjny ławkowiec. Z kolei do małych lub nierównych powierzchni (np. listew lub futryn) wybierzmy pędzel okrągły lub owalny.

Natomiast do miejsc trudno dostępnych – np. ścian za kaloryferami, narożników lub krawędzi – dobrze jest zastosować pędzel kątowy, który pomoże nam uporać się z problematycznymi powierzchniami.

 Fot. MalfarbCzas na wałek

Typowy, szybki remont ścian w mieszkaniu trudno sobie wyobrazić bez dobrego wałka. W przypadku emulsji postawmy na modele z włosiem syntetycznym lub wykonanym z mikrofibry. Zwróćmy uwagę też na długość włosków, która powinna być dostosowana do rodzaju malowanej powierzchni.

Do ścian gładkich (czyli pokrytych m.in. gładziami lub płytami gipsowo-kartonowymi) poleca się włosie o długości około 6-10 mm. Z kolei do powierzchni bardziej szorstkich (np. tradycyjnych tynków) zaleca się modele z włoskami o długości od 13 do 15 mm.

Natomiast do podłoży wyjątkowo chropowatych (np. cegła, beton lub tynk o grubym ziarnie) warto wybrać włosie o długości około 19-30 mm. W przypadku wałków zwróćmy uwagę także na długość kija (do malowania sufitu wybierzmy dłuższe modele czyli wałki z kijami teleskopowymi).

Nie zapominajmy też, że klasyczny wałek to nie jedyny wybór. Poza nimi na rynku znajdziemy także wałki kątowe, które sprawdzą się przy malowaniu styków ścian, krawędzi oraz listew.

 

Przeczytaj także: Wybór narzędzi w zależności od rodzaju farby

                          Jaką farbą pomalować ściany?

 

 

Komentarze:
Dodaj nowy komentarz:
CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka. Ma to na celu potwierdzenie czy jesteś prawdziwym użytkownikiem.