Wykonanie podbudowy pod kostkę brukową
Kamil Drewczyński, menadżer ds. wsparcia Sieci Sprzedaży firmy Libet, mówi o tym, jak należy prawidłowo wykonać podbudowę pod nawierzchnie wykonane z kostki brukowej. Podkreśla też jest to kluczowy element, niezbędny do prawidłowego funkcjonowania każdej nawierzchni zewnętrznej.


Kamil Drewczyński, menedżer ds. wsparcia Sieci Sprzedaży Libet:

Odpowiednie wykonanie podbudowy to kluczowy element prawidłowego funkcjonowania nawierzchni zewnętrznej. Warstwa ta odpowiada przede wszystkim za równomierne przeniesienie obciążeń na grunt rodzimy. Na pierwszym etapie prac przeprowadzamy tzw. korytowanie, czyli wykonujemy zagłębienie w gruncie rodzimym. 

Wykop, w zależności od rodzaju gruntu i przewidywanego obciążenia, powinien mieć głębokość od 20 cm (na gruncie piaszczystym i pod nawierzchnie chodnikowe) do 50 cm (na podmokłych glebach gliniastych, gdy przewidziany jest ruch kołowy).

Następnie wykładamy warstwę wyrównawczą z podsypki piaskowej i przechodzimy do tworzenia warstwy stabilizującej. Warto zwrócić uwagę na jej grubość, którą należy dostosować do planowanego obciążenia nawierzchni. W miejscach przeznaczonych dla ruchu powinna ona wynosić 10–20 cm, natomiast w wypadku terenów, na których będzie się miał odbywać ruch pojazdów, 25–40 cm. Najczęściej stosowanymi materiałami do wykonania podbudowy są: żwir, kruszywo łamane, stabilizowane mechanicznie lub z betonu C 16/20.

Należy je układać warstwami o grubości ok. 10 cm każdy i zagęszczać mechanicznie. Dzięki temu podbudowa będzie rozłożona równomiernie. Ostatnim etapem prac jest wyłożenie i wyrównanie warstwy podkładowej z podsypki piaskowej średnio lub drobnoziarnistej, albo odsiewki kamiennej o frakcji 0–4 mm (grubość 3–5 cm), która umożliwi równe zagęszczenie kostki.

 

Komentarze:

Witam--mam pytanie-jaka jest orientacyjna (od--do) cena wykonania podbudowy pod kostkę o grubości 40 cm. wraz z materiałem ?.Na razie bez obrzeży i krawężników.Z góry dzięki za odpowiedż. Pozdrawiam.

Dodaj nowy komentarz:
CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka. Ma to na celu potwierdzenie czy jesteś prawdziwym użytkownikiem.