Test młota udarowo-obrotowego GBH 36 V-LIV
Na początku lutego br. poddaliśmy próbie wytrzymałościowej akumulatorowy młot udarowo-obrotowy GBH 36 V-LIV firmy Bosch. W tym celu udaliśmy się na białostocki plac budowy kompleksu „Apartamenty Tysiąclecia III”, aby przetestować niezawodność, ergonomię i żywotność baterii elektronarzędzia z niebieskiej linii Boscha.

Apartamenty Tysiąclecia III to drugi etap inwestycji realizowanej przez lokalnego, białostockiego dewelopera Rogowski Development. To właśnie na placu budowy apartamentowca postanowiliśmy sprawdzić, czy akumulatorowy młot udarowo-obrotowy GBH 36 V-LIV z niebieskiej linii Boscha jest tak wydajny jak urządzenie sieciowe. 

Wierci i dłutuje

Test rozpoczęliśmy od kucia i skuwania w betonie o wysokiej twardości. Przez ponad 70 minut z przerwami dłutowaliśmy bruzdy na połączeniu płyt betonowych w apartamentowcu. Jak na lekkie elektronarzędzie o mocy udaru 2,8 J młot przeszedł pozytywnie nasze testy. Urządzenie praktycznie się nie przegrzało, mimo że staraliśmy się je możliwie najmocniej przeciążyć. Jedynie mechanizm udarowo obrotowy mocniej się nagrzał. 

Następnie w twardym betonie wiertłem o średnicy 10 mm. Podczas wiercenia beton stawiał opór i rzeczywiście osoba testująca odczuwała trudności, aby wywiercić otwór na głębokość 40 mm. Przy wierceniu udarowym wiertłem o średnicy 6 mm młot GBH 36 V-LIV wiercił szybciej i sprawniej, a prędkość obrotowa sięgająca prawie 1000 obr./min wydała się optymalna do tego typu prac, a należy pamiętać, że był to twardy beton. 

Ergonomiczny w każdym calu

Możemy potwierdzić, że młot udarowo-obrotowy GBH 36 V-LIV z niebieskiej linii Boscha jest naprawdę ergonomicznym i kompaktowym urządzeniem w klasie 3 kg. Przy wykonywaniu dłutowania w różnych pozycjach (przy posadzce i suficie) osoba testująca nie odczuwała praktycznie zmęczenia. Także redukcja drgań powstałych podczas pracy z udarem, nawet przy ciężkim  dłutowaniu, zdała egzamin. Ponadto możliwość błyskawicznej wymieniany uchwytu wiertarskiego także się sprawdza w przypadku, gdy korzystamy np. z wierteł niebędących w standardzie SDS Plus. Jedynie, na co zwróciliśmy uwagę to trudności przy wymianie baterii akumulatorowej. Jak jest ona lekko zakurzona to czasami zacina się przy wymianie baterii.

Mocne ogniwa

Przetestowaliśmy także wydajność baterii akumulatorowych Li-ion 36 V o pojemności 4 Ah. Baterie te zostały wyposażone w diodową kontrolę pojemności akumulatora, co jest bardzo praktycznym rozwiązaniem, z którego korzystaliśmy podczas testu. Kontrolka wskazała rozładowanie baterii po ponad godzinnym, ciężkim dłutowaniu w twardym betonie (dokładnie po 70 minutach). Sprawdziliśmy też jak szybko można naładować baterię. Otóż zgodnie z instrukcją pełne ładowanie baterii o pojemności 4 Ah powinno nie trwać dłużej 80 minut. Nasza bateria była w pełni naładowania się już po 73 minutach, co przy zestawie z 2 akumulatorami zapewni nieprzerwaną pracę w betonie.

Podsumowanie

Młot udarowo-obrotowy GBH 36 V-LIV na pewno sprawdzi się w typowych pracach remontowo-budowlanych polegających na seryjnym wierceniu otworów (np. pod montaż kotew), dłutowaniu płytek ceramicznych czy lekkim skuwaniu betonu. Wydajne ładowanie baterii i kontrola stanu pojemności akumulatorów zapewnią nieprzerwaną pracę przynajmniej, kiedy są one niezbyt mocno wyeksploatowane.

   
Komentarze:
Dodaj nowy komentarz:
CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka. Ma to na celu potwierdzenie czy jesteś prawdziwym użytkownikiem.