Panele na ścianę
Spośród różnorodnych metod wykańczania ścian we wnętrzach, do rozwiązań przeżywających swoisty renesans, możemy zaliczyć boazerię ścienną. Najczęściej panele ścienne wykonane są z PVC lub z różnego typu płyt drewnopochodnych. Na rynku dostępne są również tak innowacyjne materiały, jak panele z łusek migdałów, czy panele 3D. Powracają również panele drewniane, ale w zupełnie inne niż te, które pamiętamy sprzed wielu lat.

Panele można układać na nieotynkowanych ścianach, co powoduje oszczędności (unikamy kosztu zakupu i nakładania tynków tradycyjnych lub suchej zabudowy opartej, np. na płytach g-k). Panele ścienne montowane są na drewnianej konstrukcji, co przyczynia się do powstania pomiędzy panelem a ścianą pustej przestrzeni, która może być wykorzystana do estetycznego ukrycia kabli elektrycznych (lub innych instalacji)  bez konieczności kucia w ścianie. Poza tym panele ścienne wytłumiają dźwięki (niektórzy producenci oferują linie paneli akustycznych) oraz pełnią rolę termoizolacji.

Sposób montażu pozwala je stosować na ścianach pochyłych (poddasza), a nawet na suficie. W tym ostatnim przypadku tworzą sufit podwieszany wraz ze wszystkimi jego zaletami, np. możliwością zainstalowania oświetlenia halogenowego. 

Zakres zastosowania

Możliwości wzornicze współ­cześnie oferowanych kolekcji zdecydowanie odbiegają od naszego wyobrażenia o klasycznej boazerii drewnianej. Nowoczesne dekory imitują drewno, strukturę farby, tapety, jak również płytki ceramiczne lub kamień. Dlatego też bez trudu można dobrać odpowiednią linię paneli do planowanego wystroju i charakteru wnętrza.

Zalety paneli ściennych doceniają projektanci i architekci aranżujący pomieszczenia użyteczności publicznej. Zdecydowało o tym nowoczesne wzornictwo, szybki i tani montaż (czas montażu jest w wypadku niektórych obiektów kluczowy), większa trwałość w porównaniu do farb czy tapet, łatwość utrzymania materiału w czystości oraz brak konieczności konserwacji. Dodatkowo, oferowane przez niektórych producentów specjalne linie paneli akustycznych bardzo dobrze sprawdzają się w salach koncertowych czy kinach.

Panele ścienne mają też pewne ograniczenia w zastosowaniu. Materiałów na bazie płyt drewnopochodnych nie można układać w pomieszczeniach narażonych na działanie wody. Jednak w tzw. pomieszczeniach wilgotnych i mokrych doskonale sprawdzą się panele ścienne PVC, które mają zalety podobne do płytek ceramicznych (poza długowiecznością), a ich montaż jest o połowę tańszy niż montaż okładziny ceramicznej. Zabezpieczenia, w pomieszczeniach narażonych na działanie wody lub pary wodnej, wymaga jedynie wykonana z drewna konstrukcja nośna. Tę konstrukcję najlepiej zabezpieczyć specjalnym impregnatem do drewna.

Należy pamiętać, że część paneli jest wykonana z materiałów łatwopalnych, co ogranicza ich zastosowanie w obiektach użyteczności publicznej, dlatego warto zapoznać się z kartami technicznymi wyrobu i sprawdzić ich klasyfikację ogniową.

Zalecenia wykonawcze 

Panele dekoracyjne PVC można montować do rusztu z listew drewnianych, ułożonych w odstępach 30-40 cm, prostopadle do kierunku układania paneli. Montaż należy zacząć od ułożenia listwy startowej, a potem wsuwać kolejno panele i mocować je do listew drewnianych za pomocą śrub, gwoździ lub zszywek. Klipsy, poprzez zachowanie dylatacji między panelami, umożliwiają odpowiednią wentylację w pomieszczeniach narażonych na działanie wilgoci.

Do łączenia paneli oraz narożników stosowane są listwy wykończeniowe (oferowane w systemie przez producenta). Na styku ściany i sufitu można zamocować ozdobną listwę przysufitową. Niektórzy producenci dopuszczają też klejenie paneli PVC bezpośrednio do ściany (w tym wypadku wymagana jest równa powierzchnia ściany).

Panele boazeryjne, których rdzeń jest wykonany z płyty LDF, MDF lub wiórowej przeznaczone są przede wszystkim do wykonywania boazerii ściennych lecz mogą być również układane na sufitach. Tego rodzaju paneli nie należy narażać na zachlapanie (np. sauny, suszarnie, nieogrzewane domki letniskowe) oraz na długotrwałe działanie wysokich temperatur (np. grzejniki, rury c.o.).

Pomieszczenia, w których montuje się panele powinny być wyposażone w sprawnie działającą wentylację. Trzeba też pamiętać, że ściany nie mogą być zaatakowane przez grzyb i pleśń. Nie można traktować paneli jako zasłony dla tego typu uszkodzeń. W przypadku stwierdzenia zagrzybienia ścian należy je zlikwidować oraz wyeliminować przyczyny, które je spowodowały.

Przed przystąpieniem do montażu boazerii sporządzamy szczegółowy plan. Pozwoli on na unikniecie pomyłek i niepotrzebnych strat materiału. Konstrukcję nośną wykonujemy z listew z drewna, przestruganych co najmniej z jednej strony. Listwy o wymiarach 20 x 40 mm mocujemy do ściany za pomocą kołków rozporowych i dokładnie poziomujemy. Listwy montujemy w kierunku prostopadłym do przebiegu paneli. Staranne wykonanie konstrukcji nośnej decyduje o uzyskaniu zadowalającego efektu końcowego.

Pierwszy panel przybijamy do podkładu w górnej części małym gwoździem, aby ustawić dokładnie do pionu, po czym mocujemy go na stałe. Następnie, w wyfrezowany rowek paneli, wkładamy specjalne klamry mocujące i przybijamy je do konstrukcji podkładu gwoździami lub zszywkami. Po czym wkładamy kolejne panele i mocujemy klamrami.

Paneli na bazie materiałów drewnopochodnych nie wolno montować bezpośrednio do ściany za pomocą kleju montażowego. Ponieważ boazeria, podobnie jak drewno, zmienia swe wymiary (ok. 0,6%), należy  zachowywać szczeliny dylatacyjne (10-15 mm) pomiędzy boazerią a każdym stałym elementem konstrukcyjnym: ścianą, sufitem, podłogą, filarem, belką stropową itp.
 

   
Komentarze:
Dodaj nowy komentarz:
CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka. Ma to na celu potwierdzenie czy jesteś prawdziwym użytkownikiem.