Dom optymalny według Arbetu
Koło Pszczyny powstaje dom jednorodzinny, w którym zrównoważono wszystkie niezbędne parametry i rozwiązania. Projektantem tego "Domu Optymalnego" jest architekt Robert Konieczny.

Jak mówi twórca projektu, architekt Robert Konieczny: dzięki projektowi Dom Optymalny, inwestorzy nie będą musieli rezygnować z tego, co tak lubią, np. balkonów czy garaży, a pomimo tego otrzymają elegancki dom, którego forma – parterowe pudełko przykryte dwuspadowym dachem – nie zestarzeje się. Zaprojektowaliśmy więc dwie, w pewnym sensie odrębne, bryły, które zawierają wszystko, co trzeba. Zewnętrze, spokojne i eleganckie w formie, służy dodatkowo pozyskiwaniu i zatrzymywaniu energii z otoczenia (otwarcie na słońce i jednocześnie zacienienie, dostęp do światła dziennego itd.).

5 zadań energetycznych

W projekcie Domu optymalnego ważne jest spełnienie 5 zadań energetycznych.

Na komfortowe i zdrowe użytkowanie budynków, z poszanowaniem budżetu inwestora i środowiska naturalnego, wpływają następujące optymalnie rozwiązane zadania:

  • zapewnienie ciepła zimą,
  • zapewnienie chłodu latem,
  • prawidłowa wentylacja,
  • wystarczająca ilość światła dziennego i dobre światło sztuczne,
  • wykorzystanie lokalnie wytwarzanego prądu na potrzeby budynku.

Dom optymalnie ocieplony

W prace nad koncepcją i optymalizacją projektu włączył się również Arbet. Fabryka dostarcza na budowę wzorcowego Domu Optymalnego Hydropian. Hydropian to nowoczesny produkt łączący w sobie trzy niezwykle istotne dla materiałów izolacyjnych cechy - bardzo małą chłonność wody, doskonałe parametry izolacyjności cieplnej i dużą odporność na obciążenia. Wytwarzany jest ze specjalnego surowca w postaci hydrofobizowanego tworzywa polistyrenowego. Dzięki zastosowaniu wysoko zaawansowanej technologii wytwarzania, Hydropian charakteryzuje się szczególnie wysoką spoistością (powyżej 95%). Gwarantuje to bardzo niską nasiąkliwość wodą nawet przy długotrwałym, (miesięcznym) zanurzeniu.

Komentarze:
Dodaj nowy komentarz:
CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka. Ma to na celu potwierdzenie czy jesteś prawdziwym użytkownikiem.